ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟ ΤΟΥΡΝΟΥΑ

DEVOTION – ΟΦΗ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ 49-48
(11-13, 22-21, 36-32, 49-48)

Οι
Devotion κέρδισαν τον ΟΦΗ Ηρακλείου με 49-48 με το παιχνίδι να κρίνεται στην εκπνοή του. Το ματς ξεκίνησε με 2-7 για τον ΟΦΗ Ηρακλείου από τον Λαμπρόπουλο Δ. και τον Φιλίνη, για να απαντήσουν οι Devotion με τον Σιαννά Χ. και τον Πανταζίδη και να ισοφαρίσουν σε 11-11. Η πρώτη περίοδος τελείωσε από βολές του Ιωαννίδη στο 11-13 για τον ΟΦΗ Ηρακλείου.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Λαμπρόπουλος Δ. με τον Πισιτέλη κράτησαν μπροστά τον ΟΦΗ Ηρακλείου, 13-14 και 17-20, παρά την προσπάθεια ως τότε του Μαμάη. Όμως, ο Φύτρος με τον Σιαννά Γ. και τον Πανταζίδη ήταν που σκόραραν για το 22-20 των
Devotion στο ημίχρονο.

Στην επανάληψη ο Σιαννάς Γ. με τον Ιωαννίδη έφεραν το ματς στο 25-25, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν, 5 πόντοι του Πανταζίδη κι ένα τρίποντο του Φιλίνη απ’ την άλλη, έγραψαν το 30-28. Ο Πανταζίδης με νέο τρίποντο έκανε το 33-30, ενώ μετά το καλάθι του Γεωργόπουλου ο Μαλεβίτης ήταν που με 2/2 βολές έκλεισε την 3η περίοδο στο 35-32.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Λαμπρόπουλος Δ. με τρίποντο ισοφάρισε τον αγώνα, ενώ ο Πισιτέλης ήταν που με 4 πόντους έδωσε προβάδισμα στον ΟΦΗ Ηρακλείου. Δύο τρίποντα από τον Κοτσοπόδη και τον Σιαννά Χ. για τους
Devotion ήταν που τους έδωσαν το προβάδισμα με 44-43 παρά τις προσπάθειες του Φιλίνη, ενώ ο Μαμάης ήταν που κράτησε μπροστά την ομάδα του με 47-46 μετά το καλάθι του Τσιολάκη. Με 2/2 βολές του Σιαννά Γ. οι Devotion πήγαν στο 49-48 μετά το καλάθι του Τζίκα με τον ΟΦΗ Ηρακλείου να αστοχεί σε βολές στα 2 δευτερόλεπτα, χάνοντας έτσι την ευκαιρία να κερδίσει το ματς.

Για τους νικητές ο Πανταζίδης είχε 15 πόντους και ο Σιαννάς Χ. 9. Για τον ΟΦΗ Ηρακλείου ο Φιλίνης είχε 13, ενώ ο Λαμπρόπουλος Δ. είχε 8.
Devotion (Σιαννάς Ν.): Σαραϊλής Γ. 3, Κοτσοπόδης Π. 3 (1), Σιαννάς Χ. 9 (1), Πανταζίδης Τ. 15 (2), Σιαννάς Γ. 9 (2), Φύτρος Τ. 2, Μαμάης Δ. 6, Λουκιπούδης Ν., Μαλεβίτης Π. 2.
ΟΦΗ Ηρακλείου: Φιλίνης Γ. 13 (2), Πισιτέλης Ε. 6, Αλέξης Ν., Τσιολάκης Γ. 3, Βαφειάδης Π. 3, Ιωαννίδης Ζ. 5, Γεωργόπουλος Δ. 2, Λαμπρόπουλος Δ. 8 (2), Λαμπρόπουλος Τ. 3, Τζίκας Ν. 5