Πέμπτη 10 Οκτωβρίου 2013

ΠΡΩΤΗ ΝΙΚΗ ΣΤΟ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΛΛΟΓΟ ΜΑΣ

ΟΦΗ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ – ΤΡΙΠΟΝΤΙΟΙ 48-39
(18-15, 24-25, 33-31, 48-39)

Ο ΟΦΗ Ηρακλείου κέρδισε με 48-39 τους Τριπόντιους, σε έναν αγώνα που κρίθηκε στην 4η περίοδο. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 5-0 για τον ΟΦΗ Ηρακλείου με τον Πισιτέλη και τον Νικολαΐδη, για να απαντήσουν οι Τριπόντιοι με τρίποντα από τον Ράλλη και τον Τσαφαντάκη και να προσπεράσουν με 7-8. Όμως, ο Φιλίνης με τον Νικολαΐδη έφεραν το ματς στο 13-8 για να κάνει ο Φιλίνης το 16-10 και μετά το
καλάθι του Καραδήμα ο ίδιος έφερε το ματς στο 18-12 για να κλείσει ο Τσαφαντάκης την περίοδο στο 18-15.
Στο 2ο δεκάλεπτο ο Καραδήμας μείωσε σε 18-17, ενώ ο ίδιος ήταν που έφερε την ομάδα του στο 19-21 λίγο μετά. Ο Πισιτέλης ισοφάρισε με τον Καραδήμα να φτάνει τους 8 συνεχόμενους πόντους για το 21-23. Ο Φιλίνης έφερε την ομάδα του στο 24-23, αλλά ο Μπρέμπος έκλεισε το ημίχρονο στο 24-25 για τους Τριπόντιους.
Στην 3η περίοδο ο Νικολαΐδης ήταν που σκόραρε για το 30-25, με τον Ράλλη να απαντά, αλλά τον Πισιτέλη να γράφει το 33-27. Οι Τριπόντιοι με τον Καραδήμα κατόρθωσαν να πλησιάσουν και πάλι, 33-31 στο τέλος της περιόδου. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Νικολαΐδης με τον Πισιτέλη έφεραν το ματς στο 37-31, ενώ ο Βαφειάδης ήταν που με βολές έγραψε το 40-31 για την ομάδα του με 3:50 για το τέλος.
Το
καλάθι του Νικολαΐδη ανέβασε τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους, 43-31, ενώ μετά την απάντηση του Χασόγια ο Φιλίνης με βολές έγραψε το 45-33. Ο Τραχάνης σκόραρε τρίποντο για το 45-36 στο τελευταίο λεπτό, αλλά ο Νικολαΐδης απάντησε στα 12 δευτερόλεπτα για το 48-37, με το τελικό αποτέλεσμα να έρχεται από βολές του Καραδήμα.
Για τους νικητές ο Νικολαΐδης είχε 16 πόντους, ενώ ο Φιλίνης και ο Πισιτέλης από 14. Για τους Τριπόντιους ο Καραδήμας είχε 15, ενώ ο Ράλλης 10.
ΟΦΗ Ηρακλείου (Λαμπρόπουλος Ι.): Καντάς Α., Πισιτέλης Ε. 14, Αλέξης Ν., Τσιολάκης Γ., Βαφειάδης Π. 3, Νικολαΐδης Θ. 16 (1), Φιλίνης Γ. 14 (1), Στεργιώτης Α., Γεωργόπουλος Δ., Λαμπρόπουλος Δ., Λαμπρόπουλος Τ. 1, Τζίκας Ν.. Τριπόντιοι (Παρλαβατζάς Α.): Τσαφαντάκης Δ. 6 (2), Καλορίτης Ν., Μπέης Α. 1, Μπρέμπος Ν. 2, Δημόγιορωγας Π., Γουλιέλμος Π., Καραδήμας Δ. 15, Χασόγιας Θ. 2, Χασιώτης Γ., Ράλλης Κ. 10 (1), Τραχάνης Δ. 3 (1).