Νίκη για ΟΦΗ Ηρακλείου
ΟΦΗ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ – ΑΣΤΕΡΑΣ B.C. 56-46
(16-10, 26-25, 39-32, 56-46)

Ο ΟΦΗ Ηρακλείου κέρδισε τον Αστέρα
B.C. με 56-46 με το παιχνίδι να ξεκινά με 7-2 για τους νικητές από τον Φιλίνη, για να απαντήσουν ο Βλουτής με τον Κουσόμπα με τρίποντα και να γράψει ο Βουλέλλης το 9-10. Όμως, ο Νικολαΐδης με τον Λαμπρόπουλο Τ. έφεραν το ματς στο 15-10 στο δεκάλεπτο. Ο Αστέρας B.C. σκόραρε για το 16-17 με τον Κουσόμπα και τον Δηέλα, για να απαντήσει ο Στεργιώτης και να φέρει το ματς ο Δημητριάδης με δύο συνεχόμενα τρίποντα στο 20-23. Ο ΟΦΗ Ηρακλείου ισοφάρισε με τρίποντο του Νικολαΐδη, για να απαντήσει ο Βουλέλλης και να κλείσει ο Νικολαΐδης το ημίχρονο στο 26-25.

Στην επανάληψη ο Λαμπρόπουλος Δ. με τρίποντο έγραψε το 29-25, με τον Βλουτή να απαντά. Ο Τζίκας κράτησε την ομάδα του μπροστά με τον Δημητριάδη να μειώνει με τρίποντο για το 31-30. Όμως, ο Τζίκας με τον Φιλίνη σκόραραν για το 39-30 του ΟΦΗ Ηρακλείου με το δεκάλεπτο να κλείνει από τον Χρύσο στο 39-32. Στην 4η περίοδο, μετά το
καλάθι του Τζίκα, ο Κουσόμπας με τον Βουλέλλη βοήθησαν τον Αστέρα B.C. να μειώσει σε 41-38, αλλά το καλάθι του Λαμπρόπουλου Γ. και το τρίποντο του Νικολαΐδη έφεραν τον ΟΦΗ Ηρακλείου στο 46-38. Με 2:35 για το τέλος ο Βλουτής μείωσε σε 46-43, με την απάντηση να έρχεται από δυο καλάθια του Νικολαΐδη για το 50-43 στο 1:40. Νέο τρίποντο από τον Δημητριάδη για το 50-46 έφερε το ματς στο 50-46, αλλά ο Αστέρας B.C. αστόχησε στο επόμενο τρίποντο που θα έφερνε το ματς στον πόντο και ο Φιλίνης έγραψε το 52-46, ενώ αμέσως μετά, ύστερα από κλέψιμο ο Νικολαΐδης έφερε το ματς στο 54-46, για να κλείσει ο Λαμπρόπουλος Γ. το ματς στο 56-46.

Για τους νικητές ο Νικολαΐδης σκόραρε 19 πόντους, ο Φιλίνης 16 και ο Τζίκας 8. Για τον Αστέρα
B.C. ο Δημητριάδης είχε 12 πόντους, ο Κουσόμπας 11 και ο Βλουτής 10.
ΟΦΗ Ηρακλείου (Κατρα Ζ., Νικολαΐδης): Αλέξης Ν., Τσιολάκης Γ. 2, Βαφειάδης Π., Νικολαΐδης Θ. 19 (2), Φιλίνης Γ. 16 (1), Γεωργόπουλος Δ., Στεργιώτης Α. 2, Λαμπρόπουλος Δ. 3 (1), Λαμπρόπουλος Γ. 6, Τζίκας Ν. 8.
Αστέρας B.C. (Μελαχροινίδης): Δημητριάδης Γ. 12 (4), Κουσόμπας Ν. 11 (2), Βογιατζής Π. 1, Φραγκάκης Η. 1, Ασβεστάς Λ., Νάκης Α., Δηέλας Δ. 3, Χρύσος Μ. 2, Βλουτής Δ. 10 (2), Βουλέλλης Π. 6.