Τετάρτη 18 Δεκεμβρίου 2013

ΑΝΑΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ ΑΠΟ ΤΟ basketforum.gr

ΟΦΗ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ - ΙΡΙΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ 61-68(27-46)

Δεν ξέρω αν ήρθε τελικά ο gspara ή προτίμησε κάποιο ματς του εφηβικού πρωταθλήματος,αλλά ας γράψω πως είδα εγώ το ματς.

Πιο δυνατά μπήκαν οι γηπεδούχοι και με το #6 να σκοράρει με προσωπικές ενέργειες πήραν προβάδισμα 8-2.Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν σιγά σιγά να αφυπνίζονται και είδαμε ένα πρώτο δεκάλεπτο με πιο χαλαρές τις άμυνες να τελειώνει 22-21 και από τους φιλοξενούμενους να ηγούνται στο σκορ οι #7 και #12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Ίριδα ξεκίνησε με φόρα και κάνοντας ένα σερί 8-0 πέρασε μπροστά 22-29 και άναγκασε τον ΟΦΗ να πάρει τάιμ άουτ.Με την επιστροφή,ακολούθησαν οι πρώτοι πόντοι για τους γηπεδούχους στο 2ο δεκάλεπτο με ένα μάλλον τυχερό τρίποντο.Αυτό δεν πτόησε όμως τους φιλοξενούμενους,που έκαναν ένα πραγματικά διαστημικό δεκάλεπτο και έκλεισαν το ημίχρονο με το εντυπωσιακό +19.Γύρισαν υπομονετικά και όμορφα την μπάλα,είδαμε συνεργασίες και πλουραλισμό στο σκοράρισμα(#12,#14) αλλά κορυφαίος ήταν το #18 σ'αυτό το διάστημα με 10 πόντους και πολύ καλές επιλογές.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν η σειρά του ΟΦΗ να αποδώσει πολύ καλά,γύρισε την άμυνα του σε ζώνη,δημιούργησε προβλήματα στην Ίριδα και σταδιακά μείωσε την διαφορά.Σ'αυτό το διάστημα είδαμε αδυναμία της Ίριδας να κάνει καλές επιλογές στην ζώνη και τον ΟΦΗ να πετυχαίνει κάποια καλάθια στον αιφνιδιασμό και να μειώνει την διαφορά κυρίως με το #13 και #14.Οι γηπεδούχοι κάλυψαν διαφορά 12 πόντων και το δεκάλεπτο έκλεισε στο 46-53.

Από κει και πέρα είχαμε ντέρμπι καθώς οι φιλοξενούμενοι συνέχιζαν να μην βρίσκουν λύσεις στην ζώνη,αλλά επειδή έσφιξαν την άμυνα τους συνέχισαν να βρίσκονται μπροστά.Οι γηπεδούχοι το πάλευαν με τους #6,#13,#14 αλλά 2 καλάθια από τους #17 και #18 της Ίριδας,ένα λεπτό και κάτι πριν το τέλος έβαλαν τις βάσεις για την
νίκη.Παρά την αστοχία στις βολές στο τέλος και ένα γρήγορο 5-0 των γηπεδούχων,οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να επικρατήσουν με 61-68.

MVP του ματς το #18 της Ίριδας που αν δεν ήταν και άστοχος στις βολές θα είχε γράψει 20+.Καλή συνέχεια και στις 2 ομάδες.

This post has been edited by doctor_dru: Today, 00:30