Πέμπτη 30 Οκτωβρίου 2014

ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΛΑΙΜΑΧΩΝ (basketaki.com)

ΟΦΗ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ - Brazzerzz Beachterzz 55 -42

Για την πρώτη αγωνιστική του 6ου ομίλου ο ΟΦΗ από το Ν. Ηράκλειο υποδέχτηκε τους Beachterzz, σε ένα παιχνίδι που αναμενόταν αμφίρροπο και περίμεναν με μεγάλη αγωνία οι οπαδοί και των δύο ομάδων.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με μια τρίποντη βόμβα των φιλοξενούμενων από τον forward Παναγιώτη Τσάκαλη. Ο ΟΦΗ όμως ήταν αρκετά διαβασμένος, δεν αιφνιδιάστηκε και με ένα σερί 11-0 και με 7 πόντους από τον μαέστρο Νικολαίδη, έκανε το 11-3, έξι περίπου λεπτά πριν τη λήξη του δεκαλέπτου. Ο ΟΦΗ είχε καταφέρει να κλείσει τους διαδρόμους προς το καλάθι, οι Beachterzz είχαν εγκλωβιστεί και το μόνο που μπορούσαν να κάνουν ήταν να σουτάρουν από μακριά. Το μόνο που κατάφεραν ήταν να πετύχουν ένα ακόμη τρίποντο με τον Παναγιώτη Βγενόπουλο που έκανε το 11-6, 5.20'' πριν τη λήξη του 1ου δεκαλέπτου. Στα τελευταία πέντε λεπτά παρακολουθήσαμε ένα νευρικό παιχνίδι και από τις δύο ομάδες, με πολλά άστοχα σουτ και πολλές λάθος επιλογές. Έτσι, φτάσαμε στο τέλος του 1ου δεκαλέπτου με τον ΟΦΗ να προηγείται με 11-6 και τους φιλοξενούμενους να μην έχουν πετύχει ακόμα καλάθι δύο πόντων.
        Με την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου ο Νικολαίδης κατά κύριο λόγο για τους γηπεδούχους και ο Παναγιώτης Βγενόπουλος για τους φιλοξενούμενους οδηγούσαν το σκοράρισμα για τις ομάδες πυροβολώντας εκατέρωθεν έξω από τα 6.75 και το σκορ διαμορφώθηκε στο 25-12, 2.15'' πριν τη λήξη του δεύτερου δεκαλέπτου. Είχαν ήδη περάσει 18 λεπτά στο παιχνίδι και οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν ακόμα σκοράρει καλάθι 2 πόντων! Αυτό το αρνητικό ρεκόρ το σταμάτησε ο Κανέλλος ο οποίος με δίποντο έγραψε το 25-14, 1.50'' πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Στη συνέχεια ένα καλάθι του Πισιτέλη και άλλη μία τρίποντη βόμβα από τον Νικολαίδη (η 4η στο πρώτο ημίχρονο) έκαναν το σκορ 30-15, ένα λεπτό πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Στην κερκίδα των οπαδών του ΟΦΗ επικρατούσε τρομερός ενθουσιασμός, ενώ οι οπαδοί των φιλοξενούμενων κοιτούσαν αποσβολωμένοι την εξέλιξη του παιχνιδιού. Ένα μικρό όμως σερί 6-0 από Δριβάκο και Βγενόπουλο Α. στο τελευταίο αυτό λεπτό, διαμόρφωσε το 30-21 και αναπτέρωσε κάπως τις ελπίδες των φιλοξενούμενων για το 2ο ημίχρονο.
        Στην έναρξη της τρίτης περιόδου οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με εύστοχο σουτ τριών πόντων από τον Τσάκαλη που έβαλε φωτιά αυτή τη φορά στην κερκίδα των φιλοξενούμενων καθώς έβλεπαν την ομάδα τους να επιστρέφει και να κάνει το σκορ 30-24! Οι παίκτες του ΟΦΗ έδειχναν επηρεασμένοι, αλλά οι φωνές από τον πάγκο τους ξύπνησαν και με ένα σερί 7-0 από τους Νικολαίδη και Τζίκα έκαναν το σκορ 37-24 και επανέφεραν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων πέντε λεπτά πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Στη συνέχεια οι δύο ομάδες σκόραραν από τρία καλάθια και φτάσαμε στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου ο ΟΦΗ να προηγείται με 42-30.
        Στο τελευταίο δεκάλεπτο όλοι περίμεναν να δουν αν οι φιλοξενούμενοι έχουν τα ψυχικά αποθέματα να ξαναμπούν στο παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι όμως με σοβαρότητα από το ξεκίνημα του δεκαλέπτου διατηρούσαν σταθερά τη διαφορά σε διψήφια νούμερα παίρνοντας σκορ από τους Καντά και Νικολαίδη, ενώ για τους φιλοξενούμενους πάλευε σχεδόν μόνος του ο Κανέλλος, αφού ο Παναγιώτης Βγενόπουλος είχε αποσυρθεί στον πάγκο μετά τον τραυματισμό του. Έτσι φτάσαμε στο 51-35, 3.20'' πριν τη λήξη του αγώνα. Σχεδόν όλα είχαν κριθεί και ο Νικολαίδης, ο MVP του αγώνα με άλλους 4 πόντους έκανε το 55-36, 1.50'' για τη λήξη. Στο σημείο αυτό ο προπονητής του ΟΦΗ τον απέσυρε στον πάγκο και είχαμε την αποθέωση από τους οπαδούς των γηπεδούχων στο πρόσωπο του, οι οποίοι φώναζαν ρυθμικά το όνομά του αναγνωρίζοντας έτσι τη μεγάλη του συνεισφορά σε αυτή την νίκη. Στα τελευταία δευτερόλεπτα το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν σε 55-42 που αποτέλεσε και το τελικό σκορ του αγώνα. MVP των νικητών που ξεκίνησαν με το δεξί αναδείχθηκε ο Θωμάς Νικολαίδης που πέτυχε 28 πόντους (5/11 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 6/11 βολές) , μάζεψε 8 ριμπάουντ και μοίρασε και 4 ασίστ στα 28 λεπτά που αγωνίστηκε. Από την άλλη πλευρά για τους Beachterzz, πολυτιμότερος με 14 πόντους (1/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3/4 βολές) ήταν ο Παναγιώτης Βγενόπουλος.
ΟΦΗ (Νικολαίδης-Παππά): Καντάς 6, Δελέγκος 2, Τσολάκης 4, Βαφειάδης, Νικολαίδης 28(4) ,Πισιτέλης (4), Λαμπρόπουλος Δ. 3, Λαμπρόπουλος Γ., Τζίκας 5, Στειριώτης 3.
Beachterzz (Ρωμανός): Βγενόπουλος Π. 14(3), Φαναρόπουλος 2, Τσάκαλης 8(2), Βγενόπουλος Α. 2, Κασαγιάννης,Κανέλλος 7,Δούνης 3,Δριβάκος 6.
Τι μας άρεσε: Ο Θωμάς Νικολαίδης που έδειξε με το καλημέρα πως θα προκαλέσει πολλά προβλήματα σε κάθε άμυνα και ο Άρης Καντάς που συνεχίζει να κάνει αυτό που αγαπάει, να παίζει μπάσκετ και να μας τιμάει με την παρουσία του.
Τι δεν μας άρεσε: Τα πολλά διαστήματα στο παιχνίδι που οι Beachterzz έμειναν χωρίς πόντο, η έλλειψη ομαδικότητας (μόνο 2 ασίστ) και τα πολλά χαμένα ριμπάουντ που επέτρεψαν στον ΟΦΗ να εκδηλώσει περισσότερες επιθέσεις. Αν δουλέψουν σε αυτούς τους τομείς είναι σίγουρο ότι θα πάνε καλύτερα στη συνέχεια.