Τρίτη 11 Νοεμβρίου 2014

ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΠΑΛΑΙΜΑΧΩΝ : ΤΡΙΤΗ ΝΙΚΗ

Αναδημοσίευση από basketaki.com

Ο ΟΦΗ Hρακλείου  διέλυσε τους Tragics και πατάει γερά στην κορυφή…

Για την 3η αγωνιστική του έκτου ομίλου οι Orlando Tragics υποδέχτηκαν τον ΟΦΗ από το Ν. Ηράκλειο, με τις δύο ομάδες να έχουν ξεκινήσει αντίθετα το πρωτάθλημα καθώς οι γηπεδούχοι μετρούσαν δύο ήττες στις πρώτες αγωνιστικές, ενώ οι φιλοξενούμενοι με δύο νίκες βρίσκονταν στην πρώτη θέση του ομίλου τους.
           Το παιχνίδι ξεκίνησε με μια τρίποντη βόμβα των φιλοξενούμενων από τον αρχηγό του ΟΦΗ Θωμά Νικολαίδη, ενώ για τους Orlando μείωσε σε 2-3 ο Αγγελιδάκης δύο λεπτά μετά την έναρξη του αγώνα. Στη συνέχεια Στεριώτης και Νικολαίδης ανέλαβαν δράση και έκαναν το σκορ 2-10, 5.50'' πριν τη λήξη του 1ου δεκαλέπτου. Ο Αγγελιδάκης με τρίποντο μείωσε για τους γηπεδούχους σε 5-10, αλλά ο Δημήτρης Λαμπρόπουλος απάντησε με τον ίδιο τρόπο για τον ΟΦΗ πολύ γρήγορα και έκανε το σκορ 5-13. Στα επόμενα όμως δύο λεπτά ο ΟΦΗ δεν σκόραρε και οι γηπεδούχοι με ένα σερί 7-0, από Παππά και Αγγελιδάκη, κατάφεραν να μειώσουν σε 12-13, τρία λεπτά πριν τη λήξη του δεκαλέπτου. Αυτό το σερί των γηπεδούχων έσπασε με καλάθι δύο πόντων από τον Ιωαννίδη που έκανε το σκορ 12-15 και στη συνέχεια μια βολή του Στεριώτη και άλλο ένα δίποντο από τον Νικολαίδη διαμόρφωσαν το σκορ σε 12-18, 1.40'' πριν τη λήξη του 1ου δεκαλέπτου. Στα τελευταία αυτά λεπτά οι γηπεδούχοι σκόραραν άλλους τρεις πόντους από τον Αγγελιδάκη, ενώ με την εκπνοή ένα σουτ τριών πόντων (3ο σε αυτό το δεκάλεπτο) από τον μεγάλο bomber Θωμά Νικολαίδη έκανε το σκορ 15-21.
            Μπαίνοντας στη δεύτερη περίοδο κανείς δε περίμενε αυτό που θα ακολουθούσε εκτός από τους ίδιους τους παίκτες των γηπεδούχων, που έκαναν τα πάντα για να δικαιολογήσουν το όνομά τους… Χωρίς σκορ για εννιά ολόκληρα λεπτά οι παίκτες των Tragics επέτρεψαν στον ΟΦΗ να τρέξει ένα εκπληκτικό σερί 0-18 και ουσιαστικά να καθαρίσει την υπόθεση νίκη από το πρώτο ημίχρονο. Πρωταγωνιστές σε αυτό το σερί για την ομάδα του ΟΦΗ ήταν ο Δημήτρης Λαμπρόπουλος με τον Άρη Καντά που μοίραζαν ασίστ και ο Ιωαννίδης, με τον Τσολάκη και τον Στεριώτη που τελείωναν εύστοχα όλες τις φάσεις. Οι παίκτες των γηπεδούχων έχαναν πολλά ριμπάουντ ενώ στην επίθεση απέτυχαν να σκοράρουν ακόμα και κάτω από το καλάθι χωρίς πίεση . Έτσι το σκορ διαμορφώθηκε στο 15-39 ένα λεπτό πριν τη λήξη. Το αρνητικό αυτό σερί για τους γηπεδούχους σταμάτησε με εύστοχο σουτ τριών πόντων ο Δημήτρης Ζαχάρης και έκανε το σκορ 18-39 στο τέλος του ημιχρόνου.
          Το τρίτο δεκάλεπτο δε διέφερε και πολύ από το προηγούμενο. Ο ΟΦΗ συνέχισε να παίζει πιεστική άμυνα και σε κάθε ευκαιρία προσπαθούσε να τρέξει με αποτέλεσμα η διαφορά ολοένα και να μεγαλώνει. Με σερί 3-10 στα πρώτα πέντε λεπτά το σκορ διαμορφώθηκε στο 21-49. Οι παίκτες του ΟΦΗ έκαναν , χωρίς υπερβολή , ότι ήθελαν μέσα στον αγωνιστικό χώρο και το μόνο που έμενε να δούμε είναι που θα σταματήσει η διαφορά. Έτσι, το τέλος του 3ου δεκαλέπτου βρήκε την ομάδα του ΟΦΗ να προηγείται με 27-57! Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο ρυθμός και η ροή του αγώνα δεν άλλαξε καθόλου. Οι παίκτες των γηπεδούχων σκόραραν με το σταγονόμετρο και οι φιλοξενούμενοι τρέχοντας ακατάπαυστα σε κάθε ευκαιρία μεγάλωναν ολοένα και περισσότερο τη διαφορά. Ο κόσμος του ΟΦΗ στις εξέδρες παραληρούσε και το τελικό 38-78 διαμόρφωσε με ένα ακόμα buzzer-beater ποιος άλλος… Ο μεγάλος αρχηγός του ΟΦΗ Θωμάς Νικολαίδης, ευστοχώντας στο 4ο τρίποντο του στο χθεσινό παιχνίδι.
          Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το παιχνίδι με (τραγικά ποσοστά τιμώντας το όνομά τους) 24% στα δίποντα (9/38), 23% στα τρίποντα (6/26) και 20% στις βολές (2/10). Μάζεψαν 30 ριμπάουντ, είχαν 6 ασίστ, 1 κλέψιμο και 22 λάθη. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι σούταραν με 46% στα δίποντα (24/52), 39% στα τρίποντα (7/18) και 53% στις βολές (9/17). Μάζεψαν 50 ριμπάουντ, είχαν 18 ασίστ, 3 κλεψίματα και 14 λάθη. Mvp των νικητών που συνεχίζουν αήττητοι αναδείχθηκε ο Θωμάς Νικολαίδης που έκανε double-double με 21 πόντους (4/11 δίποντα,4/7 τρίποντα,1/2 βολές) και 10 ριμπάουντ. Από την άλλη πλευρά για τους Tragics ο μόνος που πάλεψε στο 1ο δεκάλεπτο ήταν ο Παναγιώτης Αγγελιδάκης, με 11 πόντους , 9 ριμπάουντ αλλά και 5 λάθη.
Orlando Tragics (Παππάς): Κουτουκάλης 2, Κοσμίδης, Αγγελιδάκης 11 (1), Ζαχάρης 9 (3), Παππάς 5 (1),Δουφεξής 9 (1), Κορομηλάς 2
ΟΦΗ Ηρακλείου (Λαμπρόπουλος): Καντάς , Τσολάκης 12, Βαφειάδης Π., Νικολαίδης 21 (4) ,Ιωαννίδης 16 (2), Λαμπρόπουλος Δ. 7 (1), Λαμπρόπουλος Γ. 3, Τζίκας 6, Στειριώτης 13
Τι μας άρεσε: Η ομάδα του ΟΦΗ πίεσε, έτρεξε, έπαιξε ομαδικό μπάσκετ και δίκαια βρίσκεται στην κορυφή του 6ου ομίλου.

Τι δεν μας άρεσε: Τα πολλά διαστήματα στο παιχνίδι που οι Tragics έμειναν χωρίς πόντο χάνοντας παράλληλα και πολλά εύκολα καλάθια. Αν δεν αλλάξουν κάτι δραματικά πολύ δύσκολα θα αποφύγουν την Α2, αν και εκεί οι μάχες αναμένονται εξίσου συγκλονιστικές…